Google Search Console Nedir ?

 
Google Search Console nedir makale görseli
Google Search Console (Google Arama Konsolu) entegrasyonu, SEO çalışmalarına başlamadan önce atılması gereken en önemli adımlardan biridir. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bu servisi sayesinde; web sitenize gelen trafiği ölçümlemek ve aynı zamanda hangi kelimelerden nasıl bir sıralama - performans gösterdiğinizi analiz edebilmek için kullanılır.
Google Search Console; Google ile iletişim kurabildiğiniz, tarama hatalarına ulaşabileceğiniz, Google botlarının dizinlere eklenmesini istediğiniz - istemediğiniz içeriklerinizi bildirebildiğiniz, Google’ın web sitesi sahiplerine sunduğu SEO dostu ücretsiz bir araçtır.
Google bu araç sayesinde web siteniz ile - sizinle iletişim kurarak; ceza bildirimleri, 404 sayfaların bildirimleri, kötü amaçlı yazılım tespiti gibi konular kapsamında iletişim kurar. Site haritanızı ve robot txt. dosyalarınızı bu araç aracılığı ile Google’a iletebilirsiniz. Bu sayede index’lenmesini istemediğiniz sayfalarınızı bildirerek index’lenmesini istediğiniz sayfalarınızın önemini vurgulamış olursunuz.

Google Search Console kurulumu

 

1. Google Search Console da oturum açın

 

Bu işlem için bir Gmail hesabınızın olması gerekir.

https://search.google.com/search-console/about

 

2.  Web sitenizi ekleyin

 

Web sitenizi Search Console hesabınızla entegre ederek; ilgili web sitesinin sahibi olduğunuzu Google’a kanıtlamış olursunuz.

Böylece Google ile iletişim kurmanın ilk adımını atmış bulunuyoruz.

Her web sites Search Console için bir “özelliktir”tir.

"Bir özellik ekle" butonuna tıklayarak web sitenizin URL’ ini girin. Google Analytics hesabınız var ise,

alternatif yönetemler > Google Analytics ile entegre et seçeneği sizin için kolay bir entegrasyon yöntemi olabilir.

 

3. Yönlendirmeleri takip edin

 

Web sitenizi Search Console’a ekledikten sonra bir yönlendirme maili alacaksınız.

Bu mailde; sitenizin Google aramalarında “www” ya da “www olmayan” sürümününden hangisini tercih ettiğinizi belirtmeniz, ülke seçimi yapmanız ve site haritanızı eklemeniz konusunda yönlendirmeler bulunur.

 

4.Site haritanızı Search Console’a eklemek

 

XML site map (XML site haritası), arama motorlarının tarama botlarına web sitenizin taranmasını istediğiniz URL’lerini bildirmenizi sağlar. Bu sayede tarama botları, belirttiğiniz URL’lerde bulunan sayfalarınızı index’leyecek ve kullanıcıların sorguları sonucu ilgili sayfanızı listeleyebilecektir.

 

  • Site haritanızı yüklemek için Search Console’a gidin
  • Site haritasını eklemek istediğininiz “mülk” seçimini yapın
  • Panelin sol kısmında bulunan yönetim panelinden “site haritaları” bağlantısına tıklayın.

İlgili İçerikler

SEO Nedir ?

Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu); web sitelerinin, arama motorlarının sorgu sonuç sayfalarında (SERP) daha iyi sıralamalar edinebilmesi için yapılan optimizasyon çalışmaları sürecinin tamamını niteler.

Arama Motoru Optimizasyonu; Search Engine Optimization kelimelerinin Türkçe karşılığıdır. Kısaltılmış şekliyle SEO olarak da ifade edilir.

 

SEO Neden Önemlidir?

 

SEO, yatırım maliyeti en düşük ve süreci doğru yönetildiği zaman; yüksek ölçekli dönüşüm getirisine sahip olan bir dijital pazarlama kanalıdır.

SEO tekniklerini ve stratejilerini doğru kullanarak; arama motorlarının sorgu sonuç sayfalarında kalıcı sıralamalar elde edebilir ve sıralamanın "dönüşüme" olan doğrudan etkisi sayesinde, nihai hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Doğru yapılan arama motoru optimizasyonları, ürün veya hizmetinizi potansiyel müşterilerinize daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaştırabilmenizi sağlar. Ayrıca, ticari faaliyeti ve pazarlama hedefi olmayan bir web sitesine sahip olsanız bile; web sitenizin bilinirliğini ve marka değerini profesyonel SEO çalışması ile artırabilir ya da sitenizin ziyaret oranlarını yükseltebilirsiniz.

 

StraROI Ekibinin SEO Yaklaşımı Nedir?

 

StraROI olarak; SEO çalışmalarının, en güçlü dijital pazarlama kanalı aracı olduğunu biliyoruz. Anahtar kelime hedeflemelerinin ötesinde, bir kullanıcı deneyimi inşa etmenin ve markalaşma bilinciyle oluşturulan stratejilerin, bizi hedeflerimize emin adımlarla ulaştırdığına inanıyoruz.

Optimizasyonlar ve teknik iyileştirmeler ile birlikte geliştirdiğimiz eşsiz stratejilerimizi, partner tarafında sizlerin doğru ve etkili adımlar atabilmenizi sağlayacak bir kurgu üzerinden ilerliyoruz.

Anahtar kelimeler ile web sayfalarınızı optimize etmek mükemmel bir başlangıçtır. Ancak rekabet unsuru; çoğu zaman markalaşma stratejileri ile birlikte diğer dijital pazarlama kanallarının da eşzamanlı ve etkin kullanımını gerektirir.

Nihai hedefiniz organik trafik akışının yanı sıra, marka bilinilirliği, güven ve müşteri sadakati üzerine kurgulandığı zaman çalışmalarımız hedeflerine ulaşacak ve sonuç bulacaktır.

Unutmayın, en iyi ürünün de tanıtıma ihtiyacı vardır!

SEO çalışmalarının, hedefler doğrultusunda karşılık bulmasında takım çalışmasının en belirleyici faktör olduğuna inanıyoruz.

SEO’yu üretim odaklı bir fabrika olarak düşünürsek; sizin için kusursuz ve arama motorları tarafınca belirlenmiş standartlardaki ürününüzü - web sitenizin aksiyon planını tüm hatlarıyla ortaya çıkartıyoruz.

Bu aşamadan sonra, web sitenizin hedef kitlesi ile buluşması ve hedefleriniz doğrultusunda dönüşümlerin gerçekleşmesi için bir takım çalışması ile sizin için geliştirdiğimiz strateji ve aksiyon planını doğru zaman ve sıralama akışı ile uygulamanız en iyi sonuca ulaşmamızın anahtarı olacaktır.

 

Arama motorları nasıl çalışır?

 

Arama motorları, kullanıcıların yaptıkları sorgular sonucunda en alakalı, nitelikli ve kapsamlı sonuçları listelemeyi hedefler. Bu bağlamda her gün milyarlarca web sayfası arama motoru botlarınca index’lenir - kendi veri tabanına kayıt edilir.

Her geçen gün geliştirilen ve yüksek teknolojiye sahip arama motoru algoritmaları, yapılan kullanıcı sorgularını kendi veri tabanındaki web sayfaları ile eşleştirerek saniyeler içerisinde bir kalite ve alaka düzeyi filtresinden geçirir ve sonuçları arama motoru sorgu sayfası sonucunda listeler (SERP).

Arama motorları bu listelemeleri yaparken, 200’ün üzerinde sinyal - parametreyi değerlendirir. Bu parametrelerden en önemli olanları ise; alaka düzeyi, site içi ve site dışı optimizasyonlar, web sitesinin domain ve sayfa otorite puanıdır.

Bu listelemelerde kalıcı sıralamalar elde etmek için, içeriklerinizi güncel tutmalı ve kullanıcaya bir değer sunduğundan emin olmalısınız. Web sayfanızı hedeflediğiniz anahtar kelimeler ile doldurmak, sayfanızdaki kelime sayısı 2000’in üzerinde bile olsa kullanıcının bir "sorusuna - sorununa, ihtiyacına" cevap verecek ve sitenize tekrar dönmesini sağlayacak bir değer sunmuyorsa arama motoru algoritmaları bu içeriği anlamlandırıp, barındırdığı anahtar kelime yoğunluğunu tespit edip, değersiz olduğu sonucuna kolayca varabiliyor. Hatta bu anahtar kelime yoğunluğunu olması gereken sınırların üzerinde kullanırsanız “spam” olarak algılanacak ve ceza olarak sitenizin sıralama listelerinden kaldırılmasına neden olacaktır.

 

Her zaman aklınızda bulunması gereken bir ipucu olarak; içeriklerinizi kullanıcılar için oluşturun, arama motorları için optimize edin.

 

Anahtar kelimelerin SEO için önemi nedir?

 

Anahtar kelimeler, SEO’nun en önemli parametrelerinden biridir. Ancak daha önce bahsettiğimiz gibi çok dikkatli ve doğru bir strateji ile kullanılmalıdır. Elbette her web sayfasını temsil eden bir anahtar kelime vardır yoksa da olmalı ve strateji bu bağlamda geliştirilmelidir.

Öncelikle “hedeflenecek anahtar kelime kullanıcılarınızın hangi ihtiyacı ile ilgili?” ve “siz bu bağlamda nerede konumlanıyorsunuz?” sorularının analizi yapılmalıdır.

Anahtar kelimeler diye tanımladığımız sorgu ifadeleri kendi bağlamında “Search Intent” (Arama Niyeti) konusunda farklı sorgu niyetleri içerir. Web sayfalarınızı her arama sorgusu ve niyeti için hedefleyemezsiniz.

Burada baz almanız gereken konu sizi tam anlamıya ifade edecek kelimelere ulaşmaktır. Anahtar kelime analizinin ilk adımı; hizmet ve faaliyet alanlarınız kapsamında olası bir hedef anahtar kelime listesi çıkarmaktır. Bu işlem için kullanılacak analiz araçlarının verilerini anlamlandırırken dikkat edilmesi gereken data; rekabet ve alaka düzeyi, arama hacmi ve olası trafik hacimidir.

Örneklendirmek gerekirse; analiz sonucunda oldukça yüksek arama hacimine sahip bir anahtar kelime dikkatinizi çektiyse öncelikli olarak bu kelimenin arama niyetini sorgulamalı ve hizmetiniz ile eşleştiğinden emin olmalısınız. Bunu test etmenin en hızlı ve kolay yolu hedef anahtar kelime ile bir sorgu gerçekleştirmektir.

Satış hedefleriniz doğrultusunda bir çalışma yapıyorsanız anahtar kelimenizin “nasıl yapılır?” video sonuç sayfalarında listelenmediğinden emin olmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise spesifik, “long tail” (uzun kuyruk) olarak adlandırılan anahtar kelimelere ulaşmaktır. Çok genel anlam ifade eden kelimeler yüksek arama hacimlerine sahip olsada, hem sorgu niyeti kapsamında gri bir alandadır hem de genellikle rekabetin en yoğun olduğu kelimelerdir.

Genel ifadeler yerine, hizmetinizi tanımlayan ve yüksek arama hacmine sahip, uzun kuyruklu olarak tanımlanan spesifik anahtar kelimeler kullanmak başlangıç için etkili sonuçlar almanın anahtarıdır.

Teklif Al 

Markanızın için size en iyi stratejiyi hazırlayalım.

İletişime geçin, işinizi büyütmek için en uygun teklifi alın!

Image Description
;