Search Intent (Arama Niyeti) Nedir ?

Arama Niyeti Nedir makale görseli

 

Kullanıcı arama niyeti (search intent), arama motorlarına yöneltilen sorguların altında yatan arama niyeti olarak açıklanabilir. Bir e-ticaret firması, sigorta acentesi ya da hedef kitlesini bilgilendirme amacı taşıyan bir blog sahibi olabilirsiniz.

Bütün seçeneklerde temel hedef; organik trafik almak ve hedefler doğrultusunda dönüşümün (satış, form doldurmak, mail bültenine kayıt vb.) gerçekleşmesidir. Bazı senaryolarda hedef, tek başına trafik de olabilir. 


Arama niyeti, temelinde iki ana gruba ayrılır; 

 • Satın alma niyeti taşıyan aramalar
 • Araştırma - bilgi alma niyeti taşıyan aramalar

Bu konu, arama motorlarının sıralama listemeleri için kullandığı sinyallerin en önemlisi olan; web sayfasının arama sorgusu ile “alaka düzeyi” değerlendirmesi ile doğrudan bağlantılıdır.

Arama niyetinin iki kategorisi ve dört başlığı vardır;

 

1. Satın alma niyeti taşıyan aramalar 

 

Ticari aramalar: Bir satın alma kararını vermeden önce yapılan piyasa - fiyat araştırması niyeti taşıyan aramalardır. Gelecekteki satın alma davranışını destekleyen sorgu niyetleri içerir. 

Örneğin;

 • En iyi
 • Öneri
 • Karşılaştırma 

arama sorguları bu kapsamda değerlendirilir.

Dönüşüm odaklı aramalar: Satın alma davranışına en yakın sorgulama türüdür. Kullanıcı bu aşamada ne alacağına karar vermiş olarak sorgulamasını gerçekleştirir. Bir başka deyişle; “ticari aramalar” aşamasına geçmiştir. Bu arama türüne ait hedef kelimeler için;

 • Sipariş ver 
 • Fiyat
 • Kupon
 • Gönder 

kelimeleri örnek olarak verilebilir. 


2.Araştırma Niyeti Taşıyan Aramalar

 

Yönlendirici aramalar: Bu arama türünde kullanıcı hangi adrese gitmek istediğini bilerek sorgusunu gerçekleştirir. 

Örneğin;

 • Marka ismi
 • Spesifik bir hizmetin ismi
 • Ürünün ismi

 

Bilgilendirme aramaları: Bilgi alma niyeti taşıyan bu sorgu türü, çok çeşitli hedeflemeler barındırır. Kimi zaman yeni bir konu araştırması, kimi zaman ise bir yemek ya da yol tarifi niyeti içerebilir.

Bu arama türüne ait hedeflemeler için;

 • Tarif al
 • Nerede
 • Nasıl yapılır
 • Rehber
 • Öğren
 • Kim 

kelimeleri örnek olarak verilebilir. 


Anahtar Kelimemin "Arama Niyetini" Nasıl Anlamlandırırım? 

 

Konuya başlarken de belirttiğimiz gibi; web siteleri, pek çok farklı ticari ya da ticari olmayan niyete hizmet edebilir. Bu noktada, "siz nerede konumlanıyorsunuz ve hedefleriniz nelerdir?" sorusu kilit bir rol oynuyor. 

Anahtar kelime analizi işlemi sırasında, doğru kelimeleri seçebilmenin önemli bir parametresi olan arama niyeti (search intent) konusunu ele alalım. 

Bu konuda içgörülerinizin yanında uygulanacak en faydalı yöntem; hedef anahtar kelime ile arama sorgusu gerçekleştirmektir.

Arama motoru algoritmaları, sorgu niyetlerini anlamlandırıp her sorgu niyeti için "farklı listelemeler" düzenler. 

Google arama motorunu örnek vermek gerekirse, bu niyetler kapsamanında farklı listeleme kategorileri bulunur. 

Bunlar listeler;

 • Alışveriş sonuçları 
 • Video sonuçları
 • Bilgi paneli
 • Öne çıkarılmış snippet'lerdir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu; arama kelimenizin (anahtar kelimenizin) ait olduğu kategoride bulunup bulunmadığından emin olmaktır. 

Örneğin; hedefiniz "dönüşüm odaklı" bir anahtar kelime çalışması yapmak olabilir. Araştırmanız ile, arama sorgusu sonucunda anahtar kelimenizin "nasıl yapılır - how to” kategorisinde, video listelemesinde çıktığını gördünüz!

Bu durumda uygulamanız gereken strateji; hedef kelime ile çalışma yapmama kararı almak ya da  kelimenin arama hacmi potansiyeli önemsenmeyecek kadar yüksek ise, konu ile ilgili bir blog yazısı oluşturup ilgili hizmetiniz ile ilişkilendirmek olacaktır. 


İlgili İçerikler

SEO Nedir ?

Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu); web sitelerinin, arama motorlarının sorgu sonuç sayfalarında (SERP) daha iyi sıralamalar edinebilmesi için yapılan optimizasyon çalışmaları sürecinin tamamını niteler.

Arama Motoru Optimizasyonu; Search Engine Optimization kelimelerinin Türkçe karşılığıdır. Kısaltılmış şekliyle SEO olarak da ifade edilir.

 

SEO Neden Önemlidir?

 

SEO, yatırım maliyeti en düşük ve süreci doğru yönetildiği zaman; yüksek ölçekli dönüşüm getirisine sahip olan bir dijital pazarlama kanalıdır.

SEO tekniklerini ve stratejilerini doğru kullanarak; arama motorlarının sorgu sonuç sayfalarında kalıcı sıralamalar elde edebilir ve sıralamanın "dönüşüme" olan doğrudan etkisi sayesinde, nihai hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Doğru yapılan arama motoru optimizasyonları, ürün veya hizmetinizi potansiyel müşterilerinize daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaştırabilmenizi sağlar. Ayrıca, ticari faaliyeti ve pazarlama hedefi olmayan bir web sitesine sahip olsanız bile; web sitenizin bilinirliğini ve marka değerini profesyonel SEO çalışması ile artırabilir ya da sitenizin ziyaret oranlarını yükseltebilirsiniz.

 

StraROI Ekibinin SEO Yaklaşımı Nedir?

 

StraROI olarak; SEO çalışmalarının, en güçlü dijital pazarlama kanalı aracı olduğunu biliyoruz. Anahtar kelime hedeflemelerinin ötesinde, bir kullanıcı deneyimi inşa etmenin ve markalaşma bilinciyle oluşturulan stratejilerin, bizi hedeflerimize emin adımlarla ulaştırdığına inanıyoruz.

Optimizasyonlar ve teknik iyileştirmeler ile birlikte geliştirdiğimiz eşsiz stratejilerimizi, partner tarafında sizlerin doğru ve etkili adımlar atabilmenizi sağlayacak bir kurgu üzerinden ilerliyoruz.

Anahtar kelimeler ile web sayfalarınızı optimize etmek mükemmel bir başlangıçtır. Ancak rekabet unsuru; çoğu zaman markalaşma stratejileri ile birlikte diğer dijital pazarlama kanallarının da eşzamanlı ve etkin kullanımını gerektirir.

Nihai hedefiniz organik trafik akışının yanı sıra, marka bilinilirliği, güven ve müşteri sadakati üzerine kurgulandığı zaman çalışmalarımız hedeflerine ulaşacak ve sonuç bulacaktır.

Unutmayın, en iyi ürünün de tanıtıma ihtiyacı vardır!

SEO çalışmalarının, hedefler doğrultusunda karşılık bulmasında takım çalışmasının en belirleyici faktör olduğuna inanıyoruz.

SEO’yu üretim odaklı bir fabrika olarak düşünürsek; sizin için kusursuz ve arama motorları tarafınca belirlenmiş standartlardaki ürününüzü - web sitenizin aksiyon planını tüm hatlarıyla ortaya çıkartıyoruz.

Bu aşamadan sonra, web sitenizin hedef kitlesi ile buluşması ve hedefleriniz doğrultusunda dönüşümlerin gerçekleşmesi için bir takım çalışması ile sizin için geliştirdiğimiz strateji ve aksiyon planını doğru zaman ve sıralama akışı ile uygulamanız en iyi sonuca ulaşmamızın anahtarı olacaktır.

 

Arama motorları nasıl çalışır?

 

Arama motorları, kullanıcıların yaptıkları sorgular sonucunda en alakalı, nitelikli ve kapsamlı sonuçları listelemeyi hedefler. Bu bağlamda her gün milyarlarca web sayfası arama motoru botlarınca index’lenir - kendi veri tabanına kayıt edilir.

Her geçen gün geliştirilen ve yüksek teknolojiye sahip arama motoru algoritmaları, yapılan kullanıcı sorgularını kendi veri tabanındaki web sayfaları ile eşleştirerek saniyeler içerisinde bir kalite ve alaka düzeyi filtresinden geçirir ve sonuçları arama motoru sorgu sayfası sonucunda listeler (SERP).

Arama motorları bu listelemeleri yaparken, 200’ün üzerinde sinyal - parametreyi değerlendirir. Bu parametrelerden en önemli olanları ise; alaka düzeyi, site içi ve site dışı optimizasyonlar, web sitesinin domain ve sayfa otorite puanıdır.

Bu listelemelerde kalıcı sıralamalar elde etmek için, içeriklerinizi güncel tutmalı ve kullanıcaya bir değer sunduğundan emin olmalısınız. Web sayfanızı hedeflediğiniz anahtar kelimeler ile doldurmak, sayfanızdaki kelime sayısı 2000’in üzerinde bile olsa kullanıcının bir "sorusuna - sorununa, ihtiyacına" cevap verecek ve sitenize tekrar dönmesini sağlayacak bir değer sunmuyorsa arama motoru algoritmaları bu içeriği anlamlandırıp, barındırdığı anahtar kelime yoğunluğunu tespit edip, değersiz olduğu sonucuna kolayca varabiliyor. Hatta bu anahtar kelime yoğunluğunu olması gereken sınırların üzerinde kullanırsanız “spam” olarak algılanacak ve ceza olarak sitenizin sıralama listelerinden kaldırılmasına neden olacaktır.

 

Her zaman aklınızda bulunması gereken bir ipucu olarak; içeriklerinizi kullanıcılar için oluşturun, arama motorları için optimize edin.

 

Anahtar kelimelerin SEO için önemi nedir?

 

Anahtar kelimeler, SEO’nun en önemli parametrelerinden biridir. Ancak daha önce bahsettiğimiz gibi çok dikkatli ve doğru bir strateji ile kullanılmalıdır. Elbette her web sayfasını temsil eden bir anahtar kelime vardır yoksa da olmalı ve strateji bu bağlamda geliştirilmelidir.

Öncelikle “hedeflenecek anahtar kelime kullanıcılarınızın hangi ihtiyacı ile ilgili?” ve “siz bu bağlamda nerede konumlanıyorsunuz?” sorularının analizi yapılmalıdır.

Anahtar kelimeler diye tanımladığımız sorgu ifadeleri kendi bağlamında “Search Intent” (Arama Niyeti) konusunda farklı sorgu niyetleri içerir. Web sayfalarınızı her arama sorgusu ve niyeti için hedefleyemezsiniz.

Burada baz almanız gereken konu sizi tam anlamıya ifade edecek kelimelere ulaşmaktır. Anahtar kelime analizinin ilk adımı; hizmet ve faaliyet alanlarınız kapsamında olası bir hedef anahtar kelime listesi çıkarmaktır. Bu işlem için kullanılacak analiz araçlarının verilerini anlamlandırırken dikkat edilmesi gereken data; rekabet ve alaka düzeyi, arama hacmi ve olası trafik hacimidir.

Örneklendirmek gerekirse; analiz sonucunda oldukça yüksek arama hacimine sahip bir anahtar kelime dikkatinizi çektiyse öncelikli olarak bu kelimenin arama niyetini sorgulamalı ve hizmetiniz ile eşleştiğinden emin olmalısınız. Bunu test etmenin en hızlı ve kolay yolu hedef anahtar kelime ile bir sorgu gerçekleştirmektir.

Satış hedefleriniz doğrultusunda bir çalışma yapıyorsanız anahtar kelimenizin “nasıl yapılır?” video sonuç sayfalarında listelenmediğinden emin olmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise spesifik, “long tail” (uzun kuyruk) olarak adlandırılan anahtar kelimelere ulaşmaktır. Çok genel anlam ifade eden kelimeler yüksek arama hacimlerine sahip olsada, hem sorgu niyeti kapsamında gri bir alandadır hem de genellikle rekabetin en yoğun olduğu kelimelerdir.

Genel ifadeler yerine, hizmetinizi tanımlayan ve yüksek arama hacmine sahip, uzun kuyruklu olarak tanımlanan spesifik anahtar kelimeler kullanmak başlangıç için etkili sonuçlar almanın anahtarıdır.

Teklif Al 

Markanızın için size en iyi stratejiyi hazırlayalım.

İletişime geçin, işinizi büyütmek için en uygun teklifi alın!

Image Description
;